teisipäev, 4. mai 2021

 


Mis on kehakuvand (keha imago, body image)?

 

Kehakuvand on inimese enda hoiakud, uskumused ja taju enda keha osas. See on kompleksne emotsionaalne kogemus, millega eksperdid seostavad järgmisi aspekte: 

-    Mida inimene usub enda välimuse kohta

-    Mida inimesed tunnevad mõeldes enda kehakujule, kaalule, pikkusele ja muudele näitajatele

-    Kuidas inimesed tunnetavad enda keha liikumises


Inimese kehakuvand varieerub positiivsest (st rahulolust enda kehaga) kuni negatiivseni (st rahulolematuseni enda kehaga). Negatiivne kehakuvand võib viia selliste häireteni nagu düsmorfne kehatajuhäire, söömishäired ja teised psüühikahäired nagu depressioon ja ärevus.

 

Missugune on positiivne kehakuvand?


Positiivse kehakuvandi juurde kuulub arusaamine, et inimese väärtus ei sõltu tema väljanägemisest. 

Positiivne kehakuvand on: 

-   Enda keha aktsepteerimine ja tunnustamine, mismoodi see välja näeb ja mida see teha  suudab

-    Lai ilumõiste skaala

-    Kehakuvandi stabiilsus

-   Sisemine positiivsus (ei tähenda mitte toksilist positiivsust, kus lihtsalt eiratakse negatiivseid tundeid, vaid negatiivsete tunnete aktsepteerimist ja sisemist kindlust, et kõik lõppeb ikkagi hästi).

Kehapositiivne liikumine aitab inimestel toime tulla meedia survega olla raami surutud ühesuguste ilumallide järgi. Ilu ei ole mitte üheselt mõõdetav vaid laiem kontseptsioon, mis eeldab eelkõige enda aktsepteerimist ja austamist. 

Kehapositiivset liikumist kritiseeritakse kuna ülekaal on jätkuvalt suurenev probleem ning seotud paljude terviseprobleemidega nagu südamehaigused, vähk, diabeet, isegi koroona jpt haigused. Siiski ei tähenda kehapositiivus enda hooletusse jätmist, vastupidi, tervislik elustiil kuulub positiivse kehakuvandi juurde ning kui negatiivse kehakuvandi ja tervislike eluviiside edendamisega tegeleda õigeagselt, siis ei oleks ülekaal nii suureks  probleemiks nagu see praegu on.

Uuringud näitavad, et enesekindluse ja kehapositiivsuse arendamine aitab vähendada ülekaalu ja saavutada teisi tervisealaseid eesmärke.

  

Missugune on negatiivne kehakuvand?

 

Negatiivse kehakuvandiga inimene ei ole enda keha ja väljanägemisega rahul.  

Negatiivse kehakuvandiga inimene võib : 

-        Ennast võrrelda teistega ja tunda ennast teistest halvemana

-        Tunda häbi või piinlikkust

-        Tunda ennast ebakindlalt

-        Tunda ennast enda kehas imelikult või ebamugavalt

-        Näha enda mõnigaid kehaosi moonutatult

 

Negatiivne kehakuvand võib viia psüühikahäireteni nagu näiteks depressioon. Inimene võib otsustada ebavajaliku ilulõikuse või ebaefektiivse dieedi kasuks, et enda väljanägemist muuta. Samuti võib ta kasutada hormoone, et suurendada musklimassi. Söömishäirete ja negatiivse kehakuvandi vahel on tugev seos. Samuti on negatiivne kehakuvand seotud ülalmainitud düsmorfse kehatajuhäirega, mis võib viia enda välimuse äärmusliku muutmiseni.

 

Kuidas negatiivne kehakuvand tekib? 

See ei teki iseenesest ning on seotud kogu kultuuri, perekonna, sõprade ja kogukonnaga. Kõik annavad meile edasi informatsiooni meie keha kohta, eriti meedia ja sotsiaalmeedia, mis kinnitavad meile, et on olemas ideaalne keha mis on tihtipeale täiesti ebaloomulik. 

Moetööstus kinnitab ebaloomuliku keha ideaali kaastes üleloomulikult peenikesi modelle moeshowdesse. Diskrimineerimine soo, kaalu, seksuaalse orientatsiooni ja vanuse põhjal mängib samuti rolli negatiivse kehakuvandi kujundamsiel. Tavaliselt eeldame, et kui diskrimineeritakse inimest väljanägemise põhjal, siis tehakse seda alati standardsetele ilumallidele mittevastavate inimestega näiteks ülekaaluliste või puudega inimestega. Tegelikkuses ei ole aga keegi kaitstud kiusamise ega diskrimineerimise eest ning sama saatus võib tabada ka tänapäevamõistes "kaanetürduku(poisi)" väljanägemisega inimesi. Kadeduse kius on levinum kui arvatakse ja jääb tihti just siis tähelepanuta, kui tegemist on inimesega, kes liigagi hästi vastab tänapäeva iluideaalile. Igal inimesel on õigus välja näha just selline nagu ta tahab ja milliseks ta on sündinud/muutunud ning mitte kedagi ei tohiks hinnata ainult tema väljanägemise põhjal. 

Haigused ja õnnetused võivad moonutada inimese keha nii, et tal on raske nende muutustega kohaneda, mis omakorda mõjutab inimese psüühikat ja toimetulekut.

Uuringud näitavad, et naised, kellel on parem stressitaluvus, mis on omakorda seotud perekonna toetusega, toimetulekutehnikatega, füüsilise vastupidavusega ja heaoluga, on positiivsema kehakuvandiga. Emotsionaalne ebakindlus on seega samuti negatiivse kehakuvadiga seotud. 

Vestlused, mis põhinevad enda keha halvustamisel ja kus inimesed räägivad kui paksudena nad ennast tunnevad, aitavad kaasa negatviise kehakuvandi kujunemisel. Isegi normaalkaalus naisterahavas võib ennast halvasti tunda kui tema piitspeenike sõbranna kurdab kui paks ta on. Teiselt poolt, kui piitspeenike inimene põeb anoreksiat, siis on vaja ka temast aru saada ning julgustada teda abi otsima. Eelpoolöeldu põhjal näeme, et kehakuvandiga seotud probleemid on levinud ning need on tõsised. 

 

Kehakuvand ja sugu 

Kuigi arvataske, et rahulolematus enda kehaga on rohkem naiste probleem, on uuringud leidnud, et see puudutab võrdselt mõöemast soost noori. Üks uuring toob välja, et negatiivne kehakuvand käib inimesega kaasas terve elu. (Mina isiklikult arvan, et kui negatiivse kehakuvandiga ning enesearenguga tegeleda, siis on võimalik enda keha suhtes positiivsemat hoiakut arendada, lihtsalt vähesed meist tegelevad sellega.)  Siiski toob uuring välja, et vanemad naised on rohkem enda kehaga rahul, kui nooremad. Kuigi näiteks söömishäired ei ole vanuseliselt piiratud ning ei ole mitte ainult noorte, vaid isegi keskealiste probleem, mida aga on vähe uuritud. 

Meeste ja naiste negatiivse kehaimago vahel on palju sarnasusi kuid mehed räägivad sellest vähem.

 

Kuidas arendada positiivset kehakuvandit?

 

- Veeda aega rohkem positiivsete inimestega (loomulikult mitte toksiliselt positiivsetega)

-   Arenda positiivset enesekinnitust (minu keha on tugev, ta on mind hästi teeninud ja väärib austust jne.)

-    Kanna mugavaid riideid, milles tunned ennast hästi

-    Väldi enda võrdlemist teiste inimestega

-     Ära unusta, et ilu ei ole ainult väljanägemine

-     Hinda seda, mida sinu keha saab teha: naerda, tantsida, luua jne. 

-  Ole kriitiline meedia manipulatsioonide suhtes, mille tõttu hakkad mõtlema, et peaksid olema teistsugune

-    Tee nimekiri asjadest, mis sulle enda juures meeldivad

-    Vaata ennast isiksusliku tervikune, mitte ära keskendu ühele kehaosale mis ei näe välja nagu sa tahaksid

-    Hoolitse oma keha eest, toitu tervislikult

-    Tee enda elu huvitavaks hakates tegelema uue hobiga või vahetades töökohta

-    Mine kehahooldusesse, massaaži või spasse

-  Arenda enda spirituaalsust, lõppkokkvõttes kaob kõik maine ning meie ebatäiuslikud keha lahustuvad täiuslikus universumis:) 

 

Kehakuvand ja füüsiline aktiivsus

Füüsiline treening parandab peale kehaliste näitajate ka enesetunnet ja meeleolu. Treeningut peetakse üheks efektiivsemaks meetodiks toimetulekul depressiooni ja ärevusega. 

Jooga on hea meetod parandada enda läbisaamist oma kehaga. Olen lugenud artiklit anoreksiahaige inimese kogemusest, kellel jooga aitas haigus kontrolli alla saada.

 

Kokkuvõte 

Positiivse kehakuvandiga inimene tunneb ennast enda kehas hästi ja on rahul sellega, mida ta oma kehaga teha saab. 

Eelnev elukogemus, elumuutused ja meedia aitavad kaasa negatiivse kehakuvandi tekkimisele mille tõttu inimene tunneb ennast enda kehas õnnetuna. Mis omakorda võib viia vaimsete ja füüsiliste tervisehädadeni. Kui tunned ennast õnnetuna ja ei ole rahul oma kehaga, siis on hea pöörduda vaimse tervise spetsialisti poole, kes võib sind aidata arendada positiivsemat kehakuvandit. Toitumispsüüholoogilisel nõustamisel tegeleme emotsionaalse söömise raames ka kehakuvandiga. 

 

Ole terve!

Psühholoog ja vaimse tervise treener Helina Mändmets


Kasutatud artkilt 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/249190#definition